Segapidi
Segapidi lugu

Segapidi lugu

Rahvatantsu on Haljalas tantsitud aegade algusest peale, aga 1987. aastal, kui Viljandi Kultuurikoolist suunati kultuuritööd ja tantsu õppiv Pille Nõmme Haljalasse praktikale, hakkas idanema rahvatantsurühm Segapidi. Algselt oli moodustatud rühmas vaid kolm liiget – kaks naist ja üks mees. Ent tantsupisik levis ja aastatega muutus rühm väga elujõuliseks ning sellest ajast saati on rühm ühendanud tantsuhuvilisi mehi ja naisi erinevatelt elualadelt.

Segapidi liikmeid on lisaks rahvatantsule ühendanud alati ka tugev sõprus. Esinemisi ja välisreise korraldati ühise meeskonnana ja trennivälistel tegevustel oli alati oma vahva kiiks juures. Segapidi seltskonnal tekkis ka oma moto,” Kui vaja, teeme ära!”, mis näitas hästi kogu rühma meelsust – kõike tehti nagu üks mees ja väljakutsed võeti vastu.

Segapidi on tantsinud peaaegu kõikidel Eestimaa suursündmustel: Üldlaulu- ja tantsupidudel, CIOFF Rahvusvahelisel folkloorifestivalil Baltika, folkloorifestivalidel Võrus ja Viru Särul, maakondlikel tantsupidudel, meeste tantsupidudel, paljudel küla-ja linnapäevadel. Väga olulised on erinevad sündmused meie oma kodukandis, kus alati heal meelel kaasa lüüakse.

Segapidi seltskond on esindanud Eestimaad rahvusvahelistel folkloorifestivalidel Norras,  Hispaanias,  Saksamaal,  Itaalias,  Šveitsis,  Türgis,  Ungaris,  Poolas,   Soomes,  Lätis,  Kreekas,  Bulgaarias,  Egiptuses, Venemaal, Indoneesias, Valgevenes, Ahvenamaal, Maltal, Moldovas.

Rühmale tekkis nimi alles 90ndate alguses. Segapidi nime saamisloo versioone on mitmeid. Ühena teatakse rääkida, et kord olla üks vahva koosviibimine olnud, mille lõpus oli peokoht, nagu ikka, natuke segamini. Seda fakti oli siis keegi asjalikult nentinud, aga öelnud kogemata “Kõik on nii segamini!” asemel “Kõik on nii segapidi”. Järgmine päev seda meenutades leiti, et Segapidi sobib väga hästi rühma nimeks. Teise variandi järgi oli kõik nii segapidi ühe tantsurühma liikme bussis, mis vedas siis nii tantsijaid kui nende varustust kuskile esinemisele.

Segapidi repertuaari kuuluvad nii folkloorsed kui autoritantsud, vanad seltskonnatantsud  ja ringmängud. Tantsitakse alati lustiga ja haaratakse soovi korral tantsima ka pealtvaatajaid.